Przegląd indeksów giełdowych, niemieckich obligacji & strefy czasowe 05.02 – 09.02.2018

Indeksy giełdowe – reakcja na strefę oporu

Czas na przegląd sytuacji na indeksach giełdowych pod kątem publikowanych tygodniowych stref czasowych. We wpisie AUDUSD – presja podaży & strefy czasowe 22.01 – 26.01.2018 zwracałem uwagę na silną strefę oporów czasowych na instrumentach: WIG20, DAX, JP225 (Nikkei). Pisałem wtedy: „ Na pierwszy rzut oka, poniższa tabela sugeruje duże zgrupowanie stref oporów na indeksach giełdowych. Rynek już w najbliższym tygodniu zweryfikuje ich wartość.” Jak widać na poniższych wykresach rynek mocno zareagował w analizowanych dniach, kiedy to wyrysowały się formacje świecowe o negatywnym wydźwięku. Były to: spadająca gwiazda (Wig20, Nikkei) oraz objęcie bessy z dodatkowym domknięciem luki cenowej (Dax). W mojej ocenie minimalny zasięg spadków został właśnie osiągnięty.

 

WIG20 H4 – aktualizacja wykresu

Czas również na aktualizację ostatniego wpisu: Wig20 – analiza krótko oraz średnioterminowa. Rynek stosunkowo szybko zdecydował o kierunku średnioterminowym. Po odbiciu od strefy wsparcia 2465 – 2570, byki próbowały dojść do opisywanej zapory oporu 2590 – 2600, jednakże najwyższą ceną jaką zdołały osiągnąć był poziom 2587, po czym doszło do powrotu do wsparcia i jego gwałtownego przebicia. Opisywane miejsce na wykresie, kiedy to cena znajduje się w stosunkowo wąskim przedziale pomiędzy wsparciem i oporem bardzo często generuje agresywne ruchy cenowe po złamaniu jednego z poziomów.

Wig20 – Interwał H4

Bund – niemieckie obligacje rządowe

Kończąc, warto również przeanalizować aktualną sytuację tym razem na obligacjach rządu Niemiec (tzw. Bund-y) i to w szerszej perspektywie czasowej. Na szczególną bowiem uwagę zasługuje wybicie dołem z formującego się przez ponad dwa lata trójkąta (interwał miesięczny). Klasycznie rzecz biorąc takie wybicie powinno spowodować przecenę aż do poziomu 147.19, co pokrywa się ze strefą wsparcia wynikającej z wybitych szczytów w połowie 2014 roku. Na globalnych rynkach aktualnie mamy do czynienia ze wzrostem rentowności obligacji, z czym wiąże się spadająca cena samych papierów dłużnych. W tym miejscu należy przypomnieć zależność pomiędzy rynkiem akcji oraz obligacji. Mianowicie, cykle koniunkturalne na giełdach z reguły rozpoczynają się od rynku obligacji, które są swoistym wskaźnikiem wyprzedzającym dla akcji. Czas pokaże czy będzie tak i tym razem. Z pewnością jednak z punktu widzenia samych obligacji niemieckich takie wybicie z trójkąta powinno generować dalszą presję podażową (przypominam – interwał miesięczny!!!).

 

Bund – interwał miesięczny

Strefy czasowe – wsparcia oraz opory

Poniżej zamieszczam także tabelę wsparć oraz oporów na najbliższy tydzień tj. 05.02 – 09.02.2018. Przygotowując się do zawarcia transakcji należy również wziąć pod uwagę kalendarz najistotniejszych danych makroekonomicznych, który można znaleźć TUTAJ.

Czasowe wsparcia/opory dla okresu: 05.02 – 09.02.2018 – Interwał D1

2 komentarze

Leave a Reply